Web Tasarım Ankara
 • Çocuklarda Ateş
  Çocuklarda Ateş

  Çocuklarda ateşe yaklaşım nasıl olmalıdır. Nelere dikkat edilmelidir.

 • Demir Eksikliği Anemisi
  Demir Eksikliği Anemisi

  Çocuklarda demir eksikliği anemisi ve tedavisi hakkında bilgi içermektedir.

 • 1-7 Ekim Emzirme Haftası
  1-7 Ekim Emzirme Haftası

  Emzirme ve anne sütü hakkında kısa bilgi sunulmuştur.

 • Abur Cubura Hayır !
  Abur Cubura Hayır !

  Her çocuk abur cuburu sever. Çocukları abur cuburdan uzak tutmak mümkün mü? Nasıl uzak tutabiliriz? Sağlıklı seçenekler neler olabilir ?

 • D Vitamini
  D Vitamini

  D Vitamini hakkında kısaca bilgi sunulmuştur.

 • Bebek Bakımı
  Bebek Bakımı

  Bebek bakımı nasıl olmalıdır, nelere dikkat edilmelidir kısaca ele alınmıştır.

 • Grip Aşısı
  Grip Aşısı

  Grip aşısı yapılmalı mı? Kimlere yapılmalı ?

 • Altıncı Hastalık(Roseola Infantum)
  Altıncı Hastalık(Roseola Infantum)

  Birkaç gün yüksek ateşle seyredip ardından deri döküntüsüyle kendini belli eden altıncı hastalık, virüslerin neden olduğu ve genellikle 6ay-3 yaş arasındaki çocuklarda görülen bir hastalıktır. Sıklıkla 9-21 aylık çocuklarda görülen bu hastalık en çok ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkar. Bu hastalığı geçiren çocuklar, hastalığa karşı ömür boyu bağışıklık kazanırlar. Hastalık boyunca yüksek ateş görülmesi aileleri tedirgin ederek gereksiz yere yüksek doz antibiyotik kullanımına sebep olabilmektedir.

 • Biotinidaz Eksikliği
  Biotinidaz Eksikliği

  Biotinidaz, biotin adlı vitaminin metabolizmasında rol alan bir enzimdir. Biotin ise 4 adet karboksilaz enziminin aktif hale gelmesinde rol alır. Bu enzimler, protein yıkımında, glukoneogenezde ve yağ asidi sentezinde rol alırlar. Dolayısıyla bu enzim protein, glukoz ve lipit metabolizmasında önemli rol alır.

 • Çocuklarda Akut Karın Ağrısı
  Çocuklarda Akut Karın Ağrısı

  Çocuklarda karın ağrısı sık görülen bir sorun olup, çocukların karın ağrısını tarif etmelerindeki güçlükler nedeni ile değerlendirilmesi ve tanı konulma süreci zor olabilir. Karın ağrısını akut ve kronik olarak ayırmak mümkündür.

 • Çocuklarda Anemi
  Çocuklarda Anemi

  Dünyada okul öncesi ve okul yaşında olan çocukların 600 milyonunun anemik olduğu bunlarında yarısının demir eksikliğine bağlı olduğu bilinmektedir. Amerika verilerine göre tüm çocukların %20’si çocukluk yaşları boyunca bir kez anemi tanısı almaktadırlar.

 • Çocuklarda Gastroözefajial Reflü
  Çocuklarda Gastroözefajial Reflü

  Bir yaş altı sağlıklı bebeklerin %75’inde gastroözefajial reflü (GÖR) görülebilir. Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması olarak tanımlanabilir. GÖR’e bağlı olarak semptom ve komplikasyonların ortaya çıkması ise GÖR hastalığı (GÖRH) olarak tanımlanır. Bu iki durumun birbirinden ayırt edilmesi çok önemlidir. GÖR’de daha çok koruyucu tedaviler ön planda iken, GÖRH’da ise ileri tettkikler ve tedavi gereklidir.

 • Sık Enfeksiyon Geçiren Çocuklara Klinik Yaklaşım
  Sık Enfeksiyon Geçiren Çocuklara Klinik Yaklaşım

  Anne ve babalar sıklıkla çocuklarının sık enfeksiyon geçirdiklerinden yakınmaktadırlar. Bu yakınma durumu özellikle çocuğumun savunma sistemlerinde (immün yetmezlik) bir sorun mu var noktasında düğümlenmektedir.

 • Çocuklarda Kronik Karın Ağrısı
  Çocuklarda Kronik Karın Ağrısı

  Çocuklarda kronik (tekrarlayan) karın ağrısı, tüm çocukların yaklaşık %9-15’inde görülür. Kronik ağrı bir organik nedene bağlı olabileceği gibi hiçbir neden de bulunamayabilir. Erkeklerde, 5-6 yaşlarda, kızlarda ise bu yaşlara ek olarak sıklıkla 9-10 yaşlarda görülür.

 • Fenilketonüri
  Fenilketonüri

  Yenidoğan tarama programına alınan ikinci hastalıktır. Otozomal resesif geçiş gösteren metabolik bir hastalıktır. Proteinli besinlerde bulunan fenilalanin isimli aminoasid, fenilalanin hidroksilaz enzimi eksikliği nedeniyle karaciğerde kullanılamaz. Bunu sonuç olarak fenilalanin ve ve onun yıkım ürünleri kan ve dokularda birikir.

 • İnfantil Kolik (Gazlı Bebek)
  İnfantil Kolik (Gazlı Bebek)

  İnfantil kolik, pratik tabirle gazlı bebek dediğimiz durum, üç ayın altında her beş bebekten birinde görülen bir tablodur. İnfantil kolik, kendiliğinden geçen ve iyi seyirli bir durum olmasına karşın anne ve babaları endişelendiren, bazen gereksiz tetkiklerin yapıldığı bir tablo halinde endişeye dönüşebilmektedir.

 • Konjenital Hipotiroidi
  Konjenital Hipotiroidi

  Yenidoğan tarama programına alınan ilk hastalıktır. Tiroid bezinin doğumdan itibaren hormon üretememesi olarak tanımlanabilir. Yenidoğan döneminde en sıkgörülen endokrinolojik sorundur.

 • Sağlıklı Olmanın Kısa Formülü!
  Sağlıklı Olmanın Kısa Formülü!

  İnsan, hayatının farklı evrelerinde farklı biyolojik, fiziksel, ruhsal ve sosyal değişim ve dönüşümler yaşamaktadır. Bu dönüşümleri biz farketsek de etmesek de olmaktadır ve normaldir. Arkadaşlarımız veya dostlarımız zaman zaman bu değişimleri bize farklı yönleri ile farklı ifadelerle söylerler.

 • Yenidoğan Sarılığı
  Yenidoğan Sarılığı

  Yeni doğan bebeklerin yarısından fazlasında yaşamın ilk günlerinde sarılık ortaya çıkabilir. Sarılık bebeklerin serumundaki bilirubin adlı maddenin 6 mg/dl’nin üzerine çıkması durumunda gözle görülür hale gelir. Bilirubinin en önemli kaynağını kırmız kan hücrelerinin yıkımı oluşturur.

 • Yenidoğan Tarama Testleri
  Yenidoğan Tarama Testleri

  Tarama, bireyde henüz yakınma ortaya çıkmadan veya fizik muayene bulgusu olmadan yapılan çeşitli testlerle hastalığın erken tanı konulması olarak tanımlanabilir.

Yorumlar


Hiç Yorum Yapılmamış. İlk yorumu siz yapın...

Sende Gönder! Fotoğraf ya da video eklemek için tıklayın.

Kategori: Hastalar İçin